My też tam byliśmy – uczniowie z Zespołu Szkół w Krynce!!!

Dzień Otwarty WORD w Białej Podlaskiej oddział w Łukowie
W dniu 24 września 2015 roku w Łukowskim Oddziale WORD odbył się po raz pierwszy „Dzień Otwarty” tej placówki. W ramach współpracy z WORD w Białej Podlaskiej otrzymaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Z naszej szkoły wydelegowano 16 uczniów  i opiekuna -  panią Bogusławę Kędziora. W planie były przewidziane różne atrakcje, między innymi: pokaz sprzętu ratowniczego straży pożarnej, pokazy sprzętu policyjnego, konkurs na rowerowym torze przeszkód, oraz atrakcje w postaci dmuchanego zamku i zjeżdżalni. Nasi uczniowie pokazali umiejętności jazdy na czas na rowerowym torze przeszkód  wygrywając wszystkie nagrody. I miejsce zdobył Maciej Czerski, II – Aleksander Jurek a III – Wiktoria Kędziora, uczniowie gimnazjum w Krynce. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe,  a pozostali  zawodnicy kamizelki odblaskowe. Pod czujnym okiem instruktorów jazdy nasi najstarsi gimnazjaliści popróbowali swoich sił w jeździe sprawnościowej samochodem z talerzem Stewarta, oczywiście z powodzeniem! Dla wszystkich uczestników zorganizowany był słodki poczęstunek i napoje. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i radośni z uczestnictwa w tej ciekawej imprezie i zwycięstwa w konkursie.[B.K.]


"Dzień Przedszkolaka" w "Krainie Pieczonego Ziemniaka" w naszym Przedszkolu

Dnia 23 września 2015 r. w naszym  przedszkolu w grupie 5 latków odbyła się uroczystość     z okazji "Dnia Przedszkolaka" i "Dnia Ziemniaka".
Dzieci zapoznały się z historią powstania ziemniaka i jego szerokim zastosowaniem w żywieniu, słuchały wierszyków i rozwiązywały jesienne zagadki oraz układały w całość obrazki pocięte z kilku części. W trakcie spotkania wszystkie dzieci bawiły się i śpiewały piosenki, m. in. "Dzień Przedszkolaka", "Jestem sobie Przedszkolaczek", "Paluszek" oraz "Kolorowe listki". Następna część uroczystości odbyła się na placu przedszkolnym. Największą atrakcją spotkania okazało się ognisko oraz pieczenie ziemniaków i kiełbasek, które dzieci miały okazję posmakować. Przeprowadzono różne konkursy z ziemniakiem: przenoszenie ziemniaka na łyżce, rzucanie ziemniakiem do celu. Brały w nich również dzieci z młodszej grupy. Pogoda dopisywała, zabawom nie było końca, a spotkanie stało się świetną okazją do integracji społeczności przedszkolnej i rodziców. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały od pań niespodzianki – serduszkowe lizaki pełne miłości, które sprawiły dzieciom wielką radość. Zabawa była bardzo udana i na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci. Gorąco dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie się w przygotowanie ogniska i pomoc w pieczeniu kiełbasek. [B.C.]


W dworku Henryka Sienkiewicza

 

22 września 2015 roku dzieci z klas I-III , pod opieką swoich wychowawców, wybrały się na wycieczkę do Woli Okrzejskiej. Uczniowie zwiedzili dworek rodziny Sienkiewicza, gdzie usłyszeli   wiele ciekawych historii z życia małego Henrysia i jego rodziny. W ogromnym skupieniu przeżywali  lekcję muzealną poprowadzoną przez panią Annę Cybulską, a uwagę przykuwały pamiątki po pisarzu. Jednak największe wrażenie wzbudzały rekwizyty pochodzące z ekranizacji powieści. W Okrzei zwiedzili kościół,  ufundowany przez prababkę pisarza, w którym był ochrzczony Henryk Sienkiewicz. Odwiedzili także cmentarz parafialny, na którym  pochowana jest matka Noblisty. Duma przepełniała serca dzieci, gdy wspinały się na kopiec Sienkiewicza, usypany na cześć pisarza, z którego mogły podziwiać scenerię Podlasia. Tu dzieci dowiedziały  się,  że ziemię na kopiec przywożono z całego świata. Ostatnim punktem wycieczki było ognisko integracyjne w malowniczym parku, gdzie spacer i zabawa była nie lada atrakcją. Była to ciekawa lekcja dotycząca naszego pisarza. [A.Ch.]


„UWAGA - PIES” - Nietypowa lekcja bezpieczeństwa

Psy nie zawsze są przyjazne ludziom, bywają agresywne, atakują. Na takie zwierzęta możemy natknąć się w każdej chwili i trzeba wiedzieć, jak się wobec nich zachować, aby być bezpiecznym.
W dniu  23 września 2015 roku naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Łukowie wraz z psami policyjnymi. Podczas spotkania policjanci opowiedzieli, jak wygląda praca służb mundurowych z czworonogami.
Wskazali też jak należy postępować, aby nie prowokować napotkanego psa do ataku. Zebrani mieli okazję zobaczyć co potrafią psy policyjne, jak słuchają swoich opiekunów oraz jak pomagają policjantom w zatrzymaniu przestępców. Policyjny pozorant ze specjalnym rękawem prowokował zwierzę do agresji, pies atakował dopiero po usłyszeniu komendy wydanej przez opiekuna.  Psy były bardzo zdyscyplinowane i posłuszne oraz chętne do współpracy.
Podczas pokazów odbyły się również ćwiczenia praktyczne z pozycji obronnych. Pierwsza z nich to „drzewko”. Człowiek powinien ją przybrać, gdy widzi agresywnie zachowującego się psa, ale jeszcze nie dochodzi do ataku. Wtedy należy stanąć nieruchomo, najlepiej bokiem do zwierzęcia, schować kciuki w pięści, łokcie umieścić przy piersi, a pięści pod brodą. Nie wolno patrzeć bezpośrednio w oczy psa. Gdy jednak dochodzi do ataku, należy przybrać pozycję „żółwia” – skulić się na klęczkach, zapleść dłonie na karku, osłonić nimi szyję i uszy, przyciągnąć głowę do kolan, zasłaniając twarz. Taka pozycja pomoże zminimalizować ewentualne obrażenia. W żadnym przypadku nie należy rozbudzać instynktów łowieckich psa poprzez gwałtowne ruchy czy uciekanie.
Takie spotkania uświadamiają nam że nie należy bezgranicznie ufać każdemu napotkanemu czworonogowi, bo nawet jeśli robi dobre wrażenie, może nagle stać się agresywny. Spotkanie edukacyjne zostało zorganizowane przez  pedagoga szkolnego dla uczniów szkoły podstawowej
z klas I – VI oraz dzieci przedszkolnych. [A.P.]


Sprzątamy Świat - Polska 2015

Wyprawa – poprawa! – pod takim hasłem wyruszyliśmy 21 września, aby wspólnie zająć się poprawą funkcjonowania naszej planety. Uczniowie  klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Krynce zadbali o porządek w najbliższym otoczeniu szkoły.

Nauczyciel przyrody – koordynator akcji w naszej szkole, wprowadził uczniów w tematykę ochrony środowiska naturalnego.

Podzieleni na grupy, uzbrojeni w niezbędne narzędzia ogrodnicze, uczniowie ruszyli do pracy w swoich rejonach. Dokładnie przeczesywali trawniki, usunęli z ogrodu obumarłe części roślin, wyczyścili oczko wodne. Sprzątnęli z chodników spadające z drzew liście. Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem i dlatego po dwóch godzinach widać było efekty. Czyste otoczenie, ogród przygotowany do zimy.

Włączenie się do aktywności w ramach akcji „Sprzątanie Świata” podnosi świadomość potrzeb najbliższego środowiska, kształtuje postawę proekologiczną. Młodzi ekolodzy uczą się współodpowiedzialności za otoczenie w którym żyjemy, uczymy się i pracujemy.

Wierzymy, że nasze starania chociaż odrobinę pomogły w poprawie kondycji Ziemi. Z pewnością będziemy je kontynuować  w przyszłości. [A.D.]